Pompa ciepła – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji, które wpływają na komfort życia mieszkańców oraz funkcjonalność całego budynku. Jedną z nich jest wybór ogrzewania. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Co to jest pompa ciepła? Jak działa? I dlaczego warto ją zamontować?

Co to jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to specjalne urządzenie, które zapewnia komfort cieplny w domu dzięki energii pobranej z otoczenia. Pompa doprowadza do wzrostu ciśnienia i temperatury w jednostce zewnętrznej. Pod wpływem sprężarki czynnik zamienia się w parę i trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do zainstalowanych w domu odbiorników (np. grzejników).  Następnie czynnik zmienia stan na ciekły i trafia do zaworu rozprężnego. Wtedy cykl zaczyna się od nowa. 

Dlaczego warto?

Pompy ciepła uważane są za jedne z najoszczędniejszych i najefektywniejszych sposobów ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Pompa jest:

  • bezobsługowa – nie trzeba jej rozpalać czy wybierać z niej popiołu,
  • ekonomiczna – wykorzystuje darmową energię z powietrza; jeśli prąd wykorzystywany podczas działania pompy będzie pochodził z fotowoltaiki, oszczędności będą jeszcze większe,
  • ekologiczna – nie emituje szkodliwych substancji,
  • bezpieczna – nie stwarza ryzyka zapłonu czy zaczadzenia.

Grunt to wybrać odpowiednie urządzenie i zamontować je we właściwy sposób. Aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, skorzystaj z pomocy ekspertów. Jeśli interesuje Cię instalacja pompy we Wrocławiu lub okolicach, sprawdź ofertę na stronie https://columbusenergy.pl/oferta/pompa-ciepla-wroclaw. Znajdziesz tam wszystkie szczegóły dotyczące usług renomowanej firmy Columbus.

Zobacz również