MISTRZOSTWA EUROPY U23 W LEKKIEJ ATLETYCE BYDGOSZCZ 2017

W lipcu błysnęli talentem na mistrzostwach Europy U-23 w Bydgoszczy, a kilka dni temu stanęli na podium „dorosłej” imprezy - mistrzostw świata w Londynie. Bydgoszcz okazała się po raz kolejny trampoliną do światowych sukcesów wschodzących gwiazd lekkiej atletyki.

Karsten Warholm (Norwegia) – złoto na 400 m ppł na ME w Bydgoszczy , złoto na MŚ w Londynie

Młody Wiking wzbudził nasz szacunek podczas bydgoskiego czempionatu stając do walki o medale w dwóch konkurencjach 400 m i 400 m przez płotki.  Na stadionie Zawiszy wywalczył srebro w biegu płaskim na jedno okrążenie (45,75 sek) przegrywając jedynie z Luką Janezicem (Słowenia), startując niespełna dwie godziny po półfinale na płotkach!

W finale na 400 m ppł nie dał szans rywalom i wygrał z wynikiem 48,37 – nowym rekordem mistrzostw Europy U-23.  Warholm poprawił osiągnięcie Marka Plawgi, ustanowione także w Bydgoszczy 14 lat temu.  W Londynie Norweg startował już wyłącznie w biegu przez płotki. Na luzie, bez presji faworyta zadziwił cały świat zwyciężając z czasem 48.35 i zdobywając tytuł mistrzowski. Pokonał m.in. podwójnego mistrza olimpijskiego Kerrona Clementa. Szacunek!

Julia Lewczenko (Ukraina) – złoto w skoku wzwyż ME U23 w Bydgoszczy i srebro MŚ w Londynie.

Niezwykłej urody Ukrainka w Bydgoszczy została młodzieżową mistrzynią Europy z wynikiem 1.96. To był jej rekord życiowy. W Londynie zadziwiła ekspertów skoku wzwyż pokonując poprzeczkę na wysokości, uwaga 2.01! Życiówka poprawiona o 5 cm. Lepiej od Julii skakała tylko Maria Lasickiene. Tuż za Lewczenko uplasowała się Polka Kamila Lićwinko.   

Aleksandra Gaworska (Polska)  -  złoto w sztafecie 4x400 m ME U-23 w Bydgoszczy i brąz na MŚ w Londynie .    

To była miła niespodzianka na zakończenie mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Żeńska sztafeta 4x400 m zdobyła złoty medal a znakomitym finiszem dającym zwycięstwo Polkom popisała się Aleksandra Gaworska.  Zawodniczka AZS AWF Kraków została włączona do składu seniorskiej sztafety 4x400 m na mistrzostwa świata w Londynie. Tam pokerową zagrywką trenera Aleksandra Matusińskiego desygnowana do startu w finale. 22-latka na stadionie olimpijskim walczyła jak lwica i wspólnie z Igą Baumgart, Małgorzatą Hołub i Justyną Święty mogła cieszyć się z brązowego medalu.  

- Nawiązań do mistrzostw Europy U23, Stadionu Zawiszy, miasta Bydgoszcz i Kujawsko-Pomorskiego było w relacjach TVP, TVP Sport i Eurosport co nie miara – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny Mistrzostw Europy U23 w Bydgoszczy, obecny jako gość IAAF na mistyrzostwach w Londynie. - O dobrych startach w bydgoskich mistrzostwach wspominali też wielokrotnie komentatorzy zagranicznych stacji, czego mamy liczne sygnały.  To była znakomita promocja miasta i regionu, który jednoznacznie kojarzony jest w świecie ze znakomitymi imprezami lekkoatletycznymi.

Medaliści z Bydgoszczy – finaliści z Londynu

Zawodnik/zawodniczka

Medal ME U23 Bydgoszcz

Finał MŚ Londyn

Yasemin Can (Turcja)

złoto na 5000 i 10000 m

11 miejsce

Nadine Visser (Holandia)

złoto na 110 m ppł

7 miejsce 100 m ppł; 7 miejsce siedmiobój

Sara Kolak (Chorwacja)

złoto w rzucie oszczepem

4 miejsce

 

Maria Perez (Hiszpania)

złoto w chodzie na 20 km

10 miejsce

Ana Peleteiro (Hiszpania)

srebro w trójskoku

7 miejsce

Diego Gracia (Hiszpania)

złoto w chodzie na 20 km

13 miejsce

Karl Junghanß (Niemcy)

srebro w chodzie na 20 km

13 miejsce w chodzie na 50 km

Axel Chapelle (Francja)

srebro w skoku o tyczce

6 miejsce

Konrad Bukowiecki (Polska)

złoto w pchnięciu kulą

8 miejsce

Joanis Kiriazis (Grecja)

srebro w rzucie oszczepem

6 miejsce

Kajetan Duszyński (Polska)

srebro 4x400 m

7 miejsce


opr. Marcin Drogorób


fot. P. Skraba