MISTRZOSTWA EUROPY U23 W LEKKIEJ ATLETYCE BYDGOSZCZ 2017

Historyczny sukces Sofii Ennaoui – podopieczna Wojciecha Szymaniaka została na Sardynii mistrzynią Europy U23 w biegach przełajowych i jako pierwsza w historii Polka zdobyła złoto imprezy tej rangi. W lipcu powalczy o medal w bydgoskiej imprezie.

Ennaoui od startu trzymała się na czele stawki, Rutkowska początkowo biegła pod koniec drugiej dziesiątki, ale jej strata do prowadzących wynosiła 1-2 sekundy. W drugiej części dystansu od prowadzącej grupy oderwały się Sofia Ennaoui oraz Anna Gehring. Gdy Polka i Niemka systematycznie oddalały się od pozostałych zawodniczek Rutkowska przesuwała się o kolejne pozycje – na ok. 1,5 kilometra przed metą była już szósta. Tymczasem Gehring prowadziła, ale Ennaoui biegła tuż obok. Trenowana przez Wojciecha Szymaniaka Polka zaatakowała na kilkadziesiąt metrów przed metą i z rękami uniesionymi w geście triumfu finiszowała 3 sekundy przed rywalką. Polka ok. 6 kilometrową trasę pokonała w 19:21, piąta na mecie Katarzyna Rutkowska w 19:49.

Złoto Ennaoui jest pierwszym medalem z najcenniejszego kruszcu w historii startów Polek na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych. Przypomnijmy, że biegaczka MKL-u Szczecin przed trzema laty w Belgradzie wywalczyła już srebro w biegu przełajowym juniorek. W zestawieniu drużynowym najlepsze były dziś (11 grudnia) Brytyjki, które pokonały Niemki i Włoszki.

Maciej Jałoszyński/PZLA